OEE: Kluczowy wskaźnik w efektywnym monitorowaniu produkcji

OEE z ang. Overall Equipment Effectiveness to kluczowy wskaźnik w świecie produkcji, umożliwiający firmom monitorowanie i ocenę efektywności ich procesów produkcyjnych. OEE oferuje kompleksowy obraz wydajności urządzeń, linii produkcyjnych czy całych zakładów, pomagając w identyfikowaniu obszarów wymagających optymalizacji.

Co to jest OEE?

Monitorowanie efektywności produkcji OEE, to bardzo istotny proces dla każdej firmy, która chce zmniejszyć koszty produkcji, wyeliminować straty oraz podnieść standardy produkcji, a co za tym idzie, wzmocnić swoją pozycję na rynku. Wskaźnik ten skupia się na 3 głównych miernikach, których odpowiednia analiza i optymalizacja pozwala osiągnąć odpowiednie standardy produkcji.

  • Dostępność (Availability): Czas, w którym urządzenie jest gotowe do produkcji,
    w porównaniu do całkowitego czasu planowanego.
  • Wydajność (Performance): Stopień, w jakim urządzenie pracuje w optymalnej szybkości produkcyjnej, w porównaniu do jego teoretycznej maksymalnej wydajności.
  • Jakość (Quality): Procent jednostek produkcyjnych spełniających standardy jakościowe, w porównaniu do wszystkich jednostek wyprodukowanych.

Monitorowanie OEE

Można wyróżnić dwie kluczowe strategie automatyzacji, które są niezbędne dla precyzyjnego zrozumienia i poprawy wydajności produkcji.

Automatyzacja zbierania danych: Wykorzystanie systemów monitoringu produkcji, które automatycznie gromadzą dane dotyczące czasu pracy maszyn, ilości wyprodukowanych jednostek oraz jakości produktów.

Analiza przyczynowych strat: Identyfikacja i analiza głównych przyczyn utraty efektywności, takich jak przestoje, zmiany przestawiania, problemy jakościowe czy ograniczenia wydajności.

Wykorzystanie danych OEE w optymalizacji produkcji

Skuteczne monitorowanie efektywności stanowi kluczowy krok w doskonaleniu procesów produkcyjnych. Jednak samo zbieranie danych nie wystarcza – równie istotne jest ich właściwe wykorzystanie. Po pierwsze, analiza danych OEE umożliwia planowanie konserwacji zapobiegawczej, co pozwala minimalizować ryzyko awarii maszyn i przestojów produkcyjnych. Ponadto, dane te są wykorzystywane do optymalizacji harmonogramu produkcji, umożliwiając elastyczne dostosowywanie planów produkcyjnych w zależności od aktualnych wskaźników efektywności. Wreszcie, ciągłe doskonalenie procesów oparte na analizie OEE pozwala firmom na systematyczne wprowadzanie ulepszeń, prowadzących do długoterminowego zwiększenia wydajności i konkurencyjności na rynku.

Należy jednak zaznaczyć, że najskuteczniejszą metodą monitorowania efektywności OEE będzie skorzystanie z indywidualnego rozwiązania, dopasowanego go charakterystyki przedsiębiorstwa i potrzeb produkcyjnych. Korzystając z szytego na miarę systemu OEE, stworzonego przez Transition Technologies PSC, możesz mieć pewność, że wzrośnie efektywność Twojej organizacji, otrzymując realną wartość . Skuteczne monitorowanie OEE oraz wykorzystanie danych w celu podejmowania decyzji, przyczynią się do wyższego poziomu wydajności, poprawy jakości produktów oraz maksymalizacji zysków Twojego przedsiębiorstwa.

 

Artykuł sponsorowany