Ceny energii a rozwój technologiczny

Bieżąca sytuacja ekonomiczna społeczeństw europejskich, czy też wyżej w wymiarze globalnym, jest na pewno wypadkową kryzysów ekonomicznych, które nastały jeden po drugim. Przede wszystkim na wzrost cen wpłynęła pandemia koronawirusa. Jeszcze natomiast większym impulsem do recesji ekonomicznej był wybuch wojny na Ukrainie. To co szczególnie zaczęli odczuwać klienci indywidualni, a także przedsiębiorcy to wzrost cen za energię. Okazuje się jednak, że sumarycznie wzrosty te udało się do pewnego stopnia zahamować dzięki innowacyjnym technologiom związanym z odnawialnymi źródłami energii.

Elektrownie konwencjonalne kontra nowoczesne

Specjaliści zajmujący się energetyką szeroko rozumianą bardzo wyraźnie zauważają, że od lat OZE i związane z nimi innowacyjne technologie mogą uratować gospodarkę i wpłynąć na to, że w kieszeniach podatników będzie zostawać więcej. Potrzebne są jednak zdecydowane decyzje polityków, którzy mogą wpłynąć na stworzenie odpowiednich warunków na rozwój odnawialnych źródeł energii. W Polsce istnieje zresztą bardzo duży potencjał, który jeszcze nie jest wykorzystywany w takim zakresie, jakby tego można było się spodziewać.

Wiatraki na fali wzrostowej

W 2023 roku, ale także pod koniec roku poprzedniego wielu inwestorów szczególnie bardzo mocno odczuło wzrost cen za energię elektryczną. Niejednokrotnie doprowadzało to do upadku większych i mniejszych biznesów. Wielu ekspertów związanych z branżą energetyczną zauważa, że bardzo duże nadzieje są pokładane w elektrowniach wiatrowych. Wystarczy tylko zwrócić uwagę, że energia elektryczna, która jest z nich produkowana, jest nawet o 5 razy tańsza, aniżeli prąd, który jest wyprodukowany w tradycyjnych elektrowniach, które wykorzystują paliwa kopalne. Jeżeli więc chodzi o jakieś dobre remedium na wysokie faktury za energię elektryczną, to OZE, a w szczególności farmy wiatrowe mogą być opcją najlepszą. Główne decyzje zależą jednak nie od inwestorów, ale właśnie muszą zapadać w Sejmie. Potrzebny jest do uchwalenia projekt, który zresztą już czeka w Sejmie. Dzięki temu rozwój zielonej i o wiele tańszej energii będzie mógł być uwolniony.

Obniżenie cen za prąd na własną rękę

Dużo też do zrobienia jak się okazuje, mają klienci indywidualni. Chodzi o inne odnawialne źródła energii takie jak energia słoneczna. Mówimy oczywiście o panelach fotowoltaicznych, które w ostatniej dekadzie stały się o wiele bardziej popularne. Wszystko dzięki temu, że technologie te są stale unowocześniane. Pracuje się nad wytwarzaniem paneli fotowoltaicznych bardziej wydajnych i bardziej wytrzymałych i oczywiście coraz tańszych. W efekcie ceny za wykonanie takich projektów i zamontowanie instalacji spadają.

Konsumenci mogą się starać o kredyty przyznawane przez banki na dogodnych warunkach, ale to nie jedyne wsparcie. Są także programy budżetowe, które zapewniają dofinansowanie na wykonanie takich instalacji. Teraz właśnie jest najlepszy moment, aby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, czyli zakładów energetycznych. A dzięki fotowoltaice można nie tylko wytworzyć prąd, ale także wspomagać ogrzewanie w budynku.

 

Autor: Adrian Szymczak