Jakie funkcje pełni nakrętka oczkowa i jakie są warunki jej bezpiecznego stosowania?
Nakrętki oczkowe, czyli wyposażone w oczko (ucho), to bardzo praktyczne elementy złączne, które są wykorzystywane w wielu różnych branżach. Służą przede wszystkim jako punkty zaczepowe, ale także do unoszenia za ich pomocą ciężkich obiektów. Szczególnie w tym drugim zastosowaniu ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo. Poznaj kilka ważnych zasad.
Czym są nakrętki oczkowe?
Nakrętka oczkowa (dostępna m.in. na stronie: https://inoxa.pl/elementy-zlaczne-nierdzewne-i-kwasoodporne/nakretki/din-582), nazywana też nakrętką z oczkiem lub z uchem, to specjalny rodzaj nakrętki, która jest wyposażona w dodatkowe „kółeczko”. Umożliwia ono zaczepianie do niego różnych elementów, np. przeciąganie przez nie linki. Dzięki temu nakrętka z oczkiem może służyć do tworzenia trwałych połączeń.
Takie złącza mogą wytrzymać bardzo duże obciążenia – nawet do kilkunastu ton. Oczywiście parametry użytkowe zależą od specyfikacji konkretnego produktu. Nie oznacza to zatem, że dowolna nakrętka oczkowa M6 czy nakrętka z oczkiem M10 lub o innej średnicy gwintu ma tak duży udźwig. Wybór elementów złącznych zawsze musi być uzależniony od potrzeb. Chodzi przede wszystkim nośność, ale nie tylko.
Gdzie używa się nakrętek oczkowych?
Nakrętki oczkowe są bardzo powszechnie wykorzystywane w transporcie, głównie do mocowania lin zabezpieczających towar na naczepach czy lawetach. Mogą być stosowane jako łatwy i szybki w montażu punkt mocujący.
Kolejnym ważnym zastosowaniem nakrętek oczkowych jest technika dźwigowa. Dzięki takim elementom można bezpiecznie podnosić ciężkie przedmioty. Oczko umożliwia zaczepienie do niego haka bądź przeciągnięcie liny wykorzystywanej podczas transportowanie obiektów o dużej masie.
Takie nakrętki znajdują więc powszechne zastosowanie w:
- przemyśle,
- budownictwie,
- transporcie,
- motoryzacji,
- domowych warsztatach.
Należy pamiętać, aby zawsze dobierać właściwy produkt do określonego zastosowania. Trzeba go również używać zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Przyjrzyj się im bliżej.
Jak bezpiecznie stosować nakrętki oczkowe?
Poznaj kilka ważnych zasad bezpiecznego stosowania nakrętek oczkowych.
- Nakrętki przeznaczonej do zastosowań ogólnych nie można używać do podnoszenia ciężarów. Do tego celu należy stosować wyłącznie śruby i nakrętki oczkowe z odpowiednimi atestami i o potwierdzonym udźwigu.
- Dopuszczalne obciążenie robocze nakrętki oczkowej zostaje zredukowane o 30%, jeśli siła jest skierowana pod kątem do 45° od osi gwintu. Jeśli natomiast ten kąt wynosi od 45°do 90°, to dopuszczalne obciążenie zostaje zredukowane do 50%.
- Nie jest dopuszczalne obciążenie śruby z nakrętką prostopadle do płaszczyzny jej oczka.
- Podczas zakładania nakrętek oczkowych należy zwrócić uwagę, by ich czoło przylegało całą powierzchnią
Nakrętki oczkowe są bardzo praktycznymi elementami złącznymi, jednak nigdy nie można pomijać zasad ich bezpiecznego stosowania. Dotyczy to w szczególności podnoszenia ciężkich obiektów za ich pomocą.
—
Artykuł sponsorowany