Hale magazynowe – jakie systemy wentylacyjne wykorzystuje się w magazynach?

Wybór odpowiedniej wentylacji do wielkopowierzchniowej hali magazynowej to poważne wyzwanie dla projektantów. Muszą dostosować planowane rozwiązania m.in. do procesów technologicznych, które będą się toczyć w konkretnym obiekcie oraz do parametrów funkcjonalno-użytkowych hali. Jakie systemy wentylacyjne wykorzystuje się powszechnie w magazynach?

Wszystkie obiekty przemysłowe takie jak hale produkcyjne, hale logistyczne czy hale magazynowe muszą mieć właściwą wentylację, która skutecznie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Co to znaczy „właściwą”? To znaczy zapewniającą odpowiednią krotność wymiany powietrza zgodną z przepisami.

Np. w nieklimatyzowanej hali magazynowej powinna zachodzić 1,5-krotna wymiana powietrza na godzinę, a w magazynie przeznaczonym do przechowywania substancji chemicznych stosowanych w procesach galwanotechnicznych aż 10-krotna wymiana na godzinę. Opisując krotność, uwzględnia się kubaturę pomieszczenia wentylowanego w jednostce czasu – zazwyczaj w ciągu jednej godziny.

Kluczowe jest więc, aby przed projektowaniem systemu wentylacji uzyskać informacje o sposobie użytkowania obiektu. To zachodzące wewnątrz procesy i przechowywane produkty wpływają na wybór konkretnego rozwiązania.

Wentylacja w magazynie – podział ze względu na rodzaj wymuszenia obiegu

W jaki sposób mogą być wentylowane hale stalowe magazynowe? Na rynku dostępne są różne systemy, które dzieli się, uwzględniając kilka aspektów. Jeśli weźmie się pod uwagę rodzaj wymuszenia obiegu, mówi się o wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej.

Wentylacja grawitacyjna polega na samoistnym ruchu powietrza, które uchodzi przez kanały wentylacyjne zlokalizowane w dachu i napływa przez naturalne albo wymuszone nieszczelności budynku, np. uszczelki bram i okien. Ta wentylacja nie wymaga montażu żadnych dodatkowych urządzeń.

Dla porównania wentylację mechaniczną realizuje się przez wymuszone odprowadzanie zużytego powietrza, wymuszone wprowadzenie świeżego powietrza albo oba systemy jednocześnie. W przypadku tego rozwiązania wymagana jest instalacja centrali wentylacyjnych.

Wentylacja w magazynie – podział ze względu na zasięg

Hale przemysłowe, w tym obiekty magazynowe mogą mieć zamontowaną wentylacje strefową lub miejscową – ten podział uwzględnia zasięg systemu.

Wentylacja strefowa gwarantuje właściwą wymianę i odpowiednie oczyszczanie powietrza w konkretnych obszarach albo w obiektach. Sprawdza się tam, gdzie wymagania dotyczące intensywności wentylacji w całej hali są takie same – wszędzie krotność wymiany jest jednakowa.

Jeśli jednak istnieje konieczność intensywnego odprowadzenia powietrza w jednej strefie np. ze względu na rodzaj przechowywanych produktów, wówczas stosuje się wentylację miejscową. Wymaga ona montażu kominów i kanałów wyciągowych, które zbierają zanieczyszczone powietrze oraz urządzeń doprowadzających świeże powietrze.

Wentylacja w magazynie – podział uwzględniający odzysk energii

Ostatni podział systemów wentylacyjnych uwzględnia odzysk energii lub jego brak. Hale magazynowe coraz częściej wyposażane są w urządzenia do rekuperacji umożliwiające odzyskiwanie energii ze zużytego powietrza. Jak to działa? Do rekuperatora wprowadza się dwa strumienie powietrza – jeden wyrzucanego i jeden świeżego. Te strumienie się nie mieszają, ale przekazują sobie energię cieplną, dzięki czemu świeże powietrze trafiające do obiektu zwłaszcza w okresie zimowym nie wychładza wnętrza.

Uwaga – rekuperację można wykorzystać wyłącznie w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej, zwłaszcza nawiewno-wywiewnej.

W wyborze najlepszego rozwiązania wentylacyjnego może pomóc doświadczony generalny wykonawca hal taki jak firma Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-magazynowe/

 

Artykuł sponsorowany