Faktoring a kredyt bankowy: co bardziej się opłaca?

Zarówno faktoring, jak i kredyt bankowy to formy finansowania zewnętrznego przedsiębiorstw. Czym się różnią? Która jest bardziej opłacalna? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Faktoring a kredyt bankowy – różnice

Chcąc wskazać różnice pomiędzy faktoringiem, a kredytem bankowym jako źródłami finansowania przedsiębiorstw warto wyjaśnić najpierw to, na czym polegają oba rozwiązania. Faktoring jest bowiem usługą polegająca na wykupie przez firmę faktoringową od przedsiębiorcy faktur z odroczonym terminem płatności. W efekcie odzyskuje on zamrożone w nich środki, które może przeznaczyć na dowolny cel. W przypadku kredytu bank udziela natomiast finansowania, a przedsiębiorca zobowiązuje się do spłaty pożyczonych środków wraz z należnymi odsetkami. 

Co się bardziej opłaca faktoring czy kredyt bankowy?

Wiedząc jak działa faktoring oraz kredyt bankowy można przeanalizować opłacalność obu tych rozwiązań. Co jest zatem korzystniejsze? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od celu pozyskiwania finansowania. Faktoring, którego oferta jest dostępna pod linkiem: https://pragmago.pl/, pozwala bowiem odzyskać środki zamrożone w fakturach z odroczonym terminem płatności, a co za tym idzie pozyskać pieniądze, które są należne danemu przedsiębiorstwu (pomniejszone o prowizję pobieraną przez firmę faktoringową). Kredyt bankowy umożliwia natomiast uzyskanie środków na podstawie badania zdolności kredytowej, czyli pieniędzy, które będzie trzeba zwrócić bankowi wraz z odsetkami. Istotna w tym przypadku jest także dostępność obu tych form finansowania. Przewaga występuje po stronie faktoringu, ponieważ nie tylko nie obciąża on zdolności kredytowej firmy, ale jest także dostępny dla przedsiębiorstw, które działają na rynku od niedawna. W przypadku kredytu bankowego wymagany jest bowiem zarówno odpowiedni okres istnienia firmy, jak i przychody przekładające się na niezbędną zdolność kredytową. Co jeszcze przemawia za faktoringiem? Przede wszystkim to, że skorzystanie z tej usługi jest naprawdę wygodne, co wynika z faktu, że formalności ogranicza się z reguły do minimum. W efekcie przedsiębiorca może pozyskać środki niemal natychmiast, co w przypadku kredytu bankowego wymaga zdecydowanie więcej czasu, np. ze względu na konieczność skompletowania niezbędnych dokumentów.

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

W wielu sytuacjach skorzystanie z faktoringu jest znacznie bardziej korzystne niż zaciągnięcie kredytu bankowego. Co jeszcze przemawia za tym rozwiązaniem? Wśród zalet wymienić należy między innymi:

  • możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, czyli zarówno bieżące koszty, jak i inwestycje;
  • możliwość skorzystania z różnych typów faktoringu, co jest istotne między innymi w kontekście przeniesienia ryzyka niewypłacalności kontrahentów;
  • możliwość wielokrotnego korzystania z usługi w ramach przydzielonego wcześniej limitu.

Podsumowując należy stwierdzić, że faktoring i kredyt bankowy to źródła finansowania zewnętrznego, które znacznie się od siebie różnią. W efekcie wybierając konkretną opcję należy zwrócić uwagę na opłacalność w danej sytuacji.

 

Artykuł sponsorowany